Ανεβάζοντας ταχύτητα και εντυπωσιάζοντας κατά διαστήματα -χωρίς ωστόσο να είναι αντίστοιχα αποτελεσματικός- ο ΠΑΟΚ μπήκε με το δεξί στο κύπελλο Ελλάδας νικώντας με 2-1 τον Λεβαδειακό στο άδειο Καυταντζόγλειο. Τα γκολ έβαλαν οι Πέλκας, και Σακχόφ ενώ για τον Λεβαδειακό είχε ισοφαρίσει ενδιάμεσα ο Γιακουμάκης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε πάρα πολλές τελικές και ευκαιρίες, που χάθηκαν με τους Δεληγιαννίδη, Λημνιό και Πέλκα. Ο Πέλκας θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ στο 40′ όταν ο Μαουρίσιο ανατράπηκε από τον Ναμάσκο μέσα στην περιοχή και δόθηκε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας όμως έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια για να εξιλεωθεί ένα λεπτό αργότερα όταν έκανε το 1-0 με μονοκόμματο σουτ ύστερα από ωραία ενέργεια του Λημνιού.

Ο Λεβαδειακός έφτασε στην ισοφάριση μόλις στην πρώτη του τελική στο ματς με τον Γιακουμάκη να νικάει τον Ρέι με διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή στο 46′.

Η νίκη για τον ΠΑΟΚ ήρθε με το γκολ του Σακχόφ στο 70′ όταν ο Ουκρανός, εφτά λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, κατάφερε με ωραίο συρτό διαγώνιο σουτ να νικήσει τον Ναμάσκο για το τελικό 2-1.

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Δεληγιαννίδης, Ζαμπράνο, Μαλεζάς, Μαουρίτσιο (63′ Σάκχοφ), Τσίμιροτ, Πέλκας (63′ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (71′ Ελ Καντουρί), Λημνιός, Κουλούρης.

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Ναμάσκο, Τσαμπούρης, Αντιλέχου, Φρανσίσκο, Μεντί, Καλτσάς, Μητρόπουλος, Καραχάλιος (46′ Ζαραδούκας), Καθάριος (69′ Τόνι Σίλβα), Γιακουμάκης, Μπελκαζουανί (77′ Βασιλείου).