Σε ρυθμούς Eurobasket ζει η Ευρώπη. Η Εθνική μετά τη νέα ήττα από τη Σλοβενία βρίσκεται στην 5η θέση του ομίλου και χρειάζεται νίκες για να προχωρήσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αύριο Τρίτη παίζει με την Φινλανδία και την Τετάρτη με την Πολωνία.

Ακολουθούν αναλυτικά το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των ομίλων μέχρι τον τελικό της 17ης Σεπτεμβρίου:

Τα αποτελέσματα των αγώνων της Κυριακής 3 Σεπτεμβρίου:

13:45 Γαλλία-Ισλανδία 115-79
15:45 Γεωργία-Ουκρανία 81-88
16:30 Σλοβενία-Ελλάδα (ΕΡΤ1) 78-72
18:30 Λιθουανία-Ιταλία 78-73
20:00 Φινλανδία-Πολωνία (ΕΡΤ2) 90-87
21:30 Γερμανία-Ισραήλ 80-82

Το πρόγραμμα αγώνων της Δευτέρας 4 Σεπτεμβρίου:

14:15 Λετονία-Μεγάλη Βρετανία
15:00 Ουγγαρία-Τσεχία (ΕΡΤ2)
17:00 Βέλγιο-Ρωσία
17:45 Μαυροβούνιο-Κροατία (ΕΡΤ2)
20:30 Ισπανία-Ρουμανία
21:00 Σερβία-Τουρκία (ΕΡΤ2)

Α’ Ομιλος

Αποτελέσματα:

1η αγωνιστική (31/8)

Σλοβενία-Πολωνία 90-81
Ισλανδία-Ελλάδα 61-90
Γαλλία-Φινλανδία 84-86 (στην παράταση)

2η αγωνιστική (Σάββατο 2/9)Πολωνία-Ισλανδία 91-61
Ελλάδα-Γαλλία 87-95
Φινλανδία-Σλοβενία 78-81

3η αγωνιστική (Κυριακή 3/9)
Γαλλία-Ισλανδία 115-79
Σλοβενία-Ελλάδα 78-72
Φινλανδία-Πολωνία 90-87

Βαθμολογία
1. Σλοβενία 3-0
2. Γαλλία 2-1
3. Φινλανδία 2-1
4. Πολωνία 1-2
——————
5. Ελλάδα 1-2
6. Ισλανδία 0-3

4η αγωνιστική (Τρίτη 5/9)
Ισλανδία-Σλοβενία (13:45, ΕΡΤ2)
Πολωνία-Γαλλία (16:30, ΕΡΤ2)
Ελλάδα-Φινλανδία (20:00, ΕΡΤ1)

5η αγωνιστική (Τετάρτη 6/9)
Σλοβενία-Γαλλία (14:45, ΕΡΤ2)
Ελλάδα-Πολωνία (17:30, ΕΡΤ1)
Φινλανδία-Ισλανδία (20:45, ΕΡΤ2)

Β’ Ομιλος

Αποτελέσματα
1η αγωνιστική (31/8)
Γερμανία-Ουκρανία 75-63
Λιθουανία-Γεωργία 77-79
Ιταλία-Ισραήλ 69-48

2η αγωνιστική (Σάββατο 2/9)
Γεωργία-Γερμανία 57-67
Ουκρανία-Ιταλία 66-78
Ισραήλ-Λιθουανία 73-88

3η αγωνιστική (Κυριακή 3/9)
Γεωργία-Ουκρανία 81-88
Λιθουανία-Ιταλία 78-73
Γερμανία-Ισραήλ 80-82

Βαθμολογία
1. Ιταλία 2-1
2. Γερμανία 2-1
3. Λιθουανία 2-1
4. Γεωργία 2-1
——————-
5. Ουκρανία 1-2
6. Ισραήλ 1-2

4η αγωνιστική (Τρίτη 5/9)
Ουκρανία-Λιθουανία (15:45)
Ιταλία-Γερμανία (18:30, ΕΡΤ2)
Ισραήλ-Γεωργία (21:30)

5η αγωνιστική (Τετάρτη 6/9)
Γερμανία-Λιθουανία (14:45, ΕΡΤ2)
Γεωργία-Ιταλία (17:30, ΕΡΤ2)
Ισραήλ-Ουκρανία (20:45, ΕΡΤ2)

Γ’ Ομιλος

Αποτελέσματα
1η αγωνιστική (Παρασκευή 1/9)
Ουγγαρία-Κροατία 58-67
Ισπανία-Μαυροβούνιο 99-60
Ρουμανία-Τσεχία 68-83

2η αγωνιστική (Σάββατο 2/9)
Μαυροβούνιο-Ουγγαρία 72-48
Τσεχία-Ισπανία 56-93
Κροατία-Ρουμανία 74-58

Βαθμολογία
1. Ισπανία 2-0
2. Κροατία 2-0
3. Μαυροβούνιο 1-1
4. Τσεχία 1-1
——————-
5. Ουγγαρία 0-2
6. Ρουμανία 0-2

3η αγωνιστική (Δευτέρα 4/9)
Ουγγαρία-Τσεχία (15:00, ΕΡΤ2)
Μαυροβούνιο-Κροατία (17:45, ΕΡΤ2)
Ισπανία-Ρουμανία (20:30)

4η αγωνιστική (Τρίτη 5/9)
Τσεχία-Μαυροβούνιο (15:00)
Κροατία-Ισπανία (17:45, ΕΡΤ2)
Ρουμανία-Ουγγαρία (20:30)

5η αγωνιστική (Πέμπτη 7/9)
Τσεχία-Κροατία (14:30, ΕΡΤ2)
Ουγγαρία-Ισπανία (17:15, ΕΡΤ2)
Μαυροβούνιο-Ρουμανία (20:45, ΕΡΤ2)

Δ’ Ομιλος

Αποτελέσματα
1η αγωνιστική (Παρασκευή 1/9)
Βέλγιο-Μεγάλη Βρετανία 103-90
Σερβία-Λετονία 92-82
Τουρκία-Ρωσία 73-76

2η αγωνιστική (Σάββατο 2/9)
Λετονία-Βέλγιο 92-64
Ρωσία-Σερβία 75-72
Μεγάλη Βρετανία-Τουρκία 70-84

Βαθμολογία
1. Ρωσία 2-0
2. Λετονία 1-1
3. Τουρκία 1-1
4. Σερβία 1-1
——————-
5. Βέλγιο 1-1
6. Μ. Βρετανία 0-2

3η αγωνιστική (Δευτέρα 4/9)
Λετονία-Μ. Βρετανία (14:15)
Βέλγιο-Ρωσία (17:00)
Σερβία-Τουρκία (21:00, ΕΡΤ2)

4η αγωνιστική (Τρίτη 5/9)
Ρωσία-Λετονία (14:15)
Μ. Βρετανία-Σερβία (17:00)
Τουρκία-Βέλγιο (21:00)

5η αγωνιστική (Πέμπτη 7/9)
Ρωσία-Μ. Βρετανία (14:30, ΕΡΤ2)
Βέλγιο-Σερβία (17:15, ΕΡΤ2)
Λετονία-Τουρκία (20:45, ΕΡΤ2)

Φάση των «16»

Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου
Β2-Α3 (61)
Α1-Β4 (63)
Β1-Α4 (65)
Α2-Β3 (67)

Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου
Γ1-Δ4 (62)
Δ2-Γ3 (64)
Γ2-Δ3 (66)
Δ1-Γ4 (68)

Φάση των «8»

Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου
Νικητής 61-Νικητής 62 (69)
Νικητής 63-Νικητής 64 (70)

Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου
Νικητής 65-Νικητής 66 (71)
Νικητής 67-Νικητής 68 (72)

Ημιτελικοί αγώνες

Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου
Νικητής 69-Νικητής 70 (73)

Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου
Νικητής 71-Νικητής 72 (74)

Μικρός τελικός

Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου
Ηττημένος 73-Ηττημένος 74

Τελικός

Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου
Νικητής 73-Νικητής 74